סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Galphimia glaucaשם נרדף: Thryallis glauca
משפחה: מלפיגיים Malpighiaceae
מוצא: מקסיקו וגואטמלה

גלפימיה מכחילה(Galphimia glauca) היא שיח בינוני בעל עלים בצבע ירוק כחלחל, שפרחיו הצהובים ערוכים באשכולות והם מקשטים את השיח בכל חודשי הקיץ ועד סוף הסתיו

בחודש יולי 1970, לפני 32 שנה, התפרסם ב"גן ונוף" (חוברת י', כרך כ"ה) מאמר מאת יצחק יפה על חוות הנוי, ובו רשימה ראשונה של צמחי נוי - כמה מהם חדשים וכמה שאינם נפוצים, אך ראויים לנטיעה. גלפימיה מכחילה נמצאת ברשימה זו (אם כי בשמה הקודם - תריאליס מכחיל). רשימת הצמחים הוכנה על ידי רות בנימין ז"ל, וקרוב לוודאי שהיא זו שאקלמה את הגלפימיה המכחילה בחוות הנוי.

הסוג גלפימיה שייך למשפחת המלפיגיים, והוא מונה כ12- מינים באמריקה הטרופית. כשיח בינוני, גלפימיה מכחילה מגיעה לגובה של עד 1.80 מ'. העלים נגדיים ומוארכים, דמויי ביצה; אורכם כ5- ס"מ וצבעם ירוק כחלחל. הפרחים ערוכים באשכולות. קוטר הפרח הבודד כ2- ס"מ וצבעו צהוב.

הפריחה מתחילה בקיץ ונמשכת עד תחילת החורף, כשטמפרטורת הלילה מתחילה לרדת. בארצות מוצאו הצמח ירוק-עד, אולם בארץ הוא נשיר מותנה: באזורים שבהם הטמפרטורות בחורף יורדות ל0- מ"צ הוא משיר את עליו. באביב, עם עליית הטמפרטורה, הצמח מתחיל ללבלב ובתוך זמן קצר מתכסה בעלים.

הספרות הגננית מציינת עמידות לקור עד מינוס 2 מ"צ ללא נזק לצמח.

גלפימיה מתאימה לשתילה בשמש מלאה ובחצי צל, לכל אזורי הארץ ולרוב סוגי הקרקע. רצוי להעשיר את הקרקע בזבל אורגני ולהוסיף דשן מדי שנה. הצמח נחשב צנוע בדרישותיו: צריכת המים שלו בינונית והוא נחשב עמיד ליובש. אולם מניסיוני כדאי להשקותו במהלך הקיץ אחת לשבועיים, כדי לא לפגוע בפריחה.

קצב הגידול של השיח מהיר והוא אינו זקוק לטיפולים מיוחדים של עיצוב. כדאי לשמרו כשיח נמוך ולגזום פעם בשנה באביב, לאחר שהצמח מתחיל להתעורר. הגיזום יעודד את צמיחת הענפים מהחלקים התחתונים של השיח. אפשר לגזום לגובה 1-0.5מ' מהקרקע. במידה שלא גוזמים, השיח נוטה להקריח בחלקים התחתונים, מה שפוגם ביופיו. אפשרות נוספת היא לגדל את השיח על כמה גזעים, לקטום ולעודד צימוח רק מגובה 1 מטר ואילו את הגזעים לשמור קירחים; בצורה כזו מקבלים "עיצוב פומפון". עונת השתילה היא האביב.

צמחי גן הם פוטנציאל לפיתוח לענפים פורחים לקטיף. ענפים שקטפתי מצמחים שגדלו בגינה ושמתי באגרטל עם מים חיו במשך 5 ימים. חשוב לזכור שצמחים בגינה מקבלים טיפול טוב פחות מצמחים שמגדלים לענפי קטיף (ממשק השקיה ודישון), ולפיכך נראה לי שכדאי לבחון את צמחי הגלפימיה כענפי קטיף פורחים.

צמח רקע בגן קטן

הגלפימיה המכחילה היא תוספת מרנינה ומרעננת לגן בחודשי הקיץ החמים. צמחי הגלפימיה יכולים לשמש כצמחי רקע בגן קטן, אך גם כצמחים בודדים או כקבוצה קטנה בתנאים של שמש מלאה או בחצי צל.

צמחי הגלפימיה משתלבים היטב עם כמה צמחים נמוכים יותר: אריופס פאקטינטוס - בעל עלווה אפורה ופרחים צהובים, קתרנתוס Catharanthus), וינקה) בעל פריחה סגולה, רוסליה (Russelia) - הפורחת באדום.

 

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio