להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

פג'ואה תרבותית Feijoa sellowiana
משפ' ההדסיים Myrtaceae
שיח בעל עלווה אפורה, קישוטית מאוד, ופרי נאכל בקיץ. העלים עגולים וקשים, מעט לבידים בצדם התחתון. הצימוח איטי. הצמח נהנה מחום יותר מאשר מקור.
בתנאים בלתי מתאימים (ניקוז גרוע, ואדמה סידית) הוא עלול לסבול, וזה מתבטא בהצהבת עלוותו (כלורוזיס). לאחר התפתחותו האיטית בגיל צעיר, הוא הופך לצמח חסון ובלתי בררן בהתבגרותו, ללא דרישה מרובה להשקייה.
בקיץ מופיעה פריחה ורודה. הפרחים יפים ומרובים, אך אינם בולטים, בגלל העלווה האפורה. עלי הכותרת בשרניים, ואפשר לאוכלם. טעמם מתוק במקצת. גונם ורוד בהיר, כמעט לבן, ומביניהם בולטים אבקנים ארוכים אדומים.
לאחר הפריחה חונטת הפג'ואה פירות ירוקים, בגודל שזיף קטן, עם טעם עדין ומיוחד. הפירות הבשלים נושרים ארצה. פרי שנקטף מהשיח טרם הגיע לטעמו המלא. את הפרי אוכלים יחד עם קליפתו. (הוא גם טעים מאוד בתור לפתן). למרות טעמו המעולה אין לו ערך מסחרי בגלל אי-השתמרותו לאחר הבשלתו. זו הסיבה שאין רואים אותו בשוק.
הריבוי מזרעים טריים ומסיבה זו (ריבוי מזרעים) - מקבלים צורות וגדלים שונים של פרי ומיגווני־טעם מרובים.
בדרך כלל אין כל צורך בגיזום, אבל אם כן - יש לכוון את הגיזום בעונה, שלא לקלקל פריחה או פרי, אם הם רצויים. כלומר: אם מעוניינים בפירות - הגיזום ייעשה אחרי ה ב ש ל ת הפרי. ואם מעוניינים רק בפריחה - יש לגזום אחרי הפריחה ולפני חניטת הפרי.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - גדר חיה - גדר חופשית

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio