עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.

פילכון יפני מוזהב (זן צהוב-המרכז)
Euonymus japonicus var. medio-pictus

משפ' הקלסטריים Celastraceae


בני שיח קישוטיים מאוד במשחק צבעים בולט: החלק הירוק של העלים כהה ומבריק, והגוון הבהיר תופס חלק גדול של העלה, ולכן בולט בצבעוניותו בייחוד הזן עם הגוון הזהוב
הפילכון לא יגדל גבוה מעל כ־50־70 ס''מ בשנים הראשונות, ובמשך זמן רב יותר - עד כמטר. רצוי תמיד לשתול אותו בקבוצות, כדי לקבל אפקט צבעוני. הפריחה קטנטנה ולא בולטת וכרגיל לא מופיעה בכלל. הפילכון לא רגיש לקור ובדרך כלל הוא יפה יותר בצל, פרט לאזורים קרירים.
הריבוי מייחורים.
ראה מדור צמחי צל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון


דומה לפילכון היפני המגוון, פרט לגוון השונה של עלוותו, הבולטת בציוריותה, בגונים: ירוק עמוק וצהוב חלמון מבריק.
גידולו אטי, ולכן רצוי לשתול אותו בקבוצות. הוא יפה בגידולו בצורה חופשית, אבל ניתן לגזום אותו לשם יצירת נוף יותר צפוף. לרוב הוא לא מגיע לפריחה בכלל, ואם כן - הפרחים שלו קטנים ולא בולטים. הריבוי – כמו הקודם (מייחורים).
* ראה מדור מגווני־עלים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio