צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.

פילכון יפני קטן-עלים

Euonymus japonicus var. microphylla
משפ' הקלסטריים Celastraceae

נקרא גם Euonymus pulchellus בפי הגננים).


צמח שיופיו בעלים קשים, קטנים ומבריקים, יפים בעיקר ,חציי צל. הצימוח איטי, יוצר גוש צפוף, שרק בהדרגה מוסיף ,יותר ובגובה. בהשקייה מעטה נשאר במשך זמן רב בגובה , של לא יותר מ- 40 - 30 ס''מ, וגם אינו מתפשט לרוחב. מתאים כקבוצה גדולה במסלעה גדולה, או במסלעה קטנה כבודד בצל חלקי, למשל, ע"י אבן. כשמתפתח מעל המידה הרצויה - אחרי שנים - אפשר לגזום קל.
הפריחה לרוב אינה מופיעה בכלל, ואם כן, היא ירוקה ואינה בולטת.

הריבוי קל, מייחורים של כל חלקי הצמח, יכול לגדול בכל תנאי אקלים, ובאיזור חם - מוטב בצל חלקי.
• ראה מדורים: בתי קברות, צמחי צל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון-צמחי מסלעה

 
(ידוע בפי גננים בשם המוטעה E . pulchellus ) צמח נמוך, חסון מאוד, ומתאים לשתילה "כגובל " בכל מקום מוצל בחלקו, וגם כאשר זקוקים לכיסוי נמוך יציב. הוא גדל בצורת שיח קטן, אינו מתפרץ לצדדים ואינו משת רע. חזותו צפופה ונאה. בגובה אינו עולה על כ־ 40 - 30 ס"מ במשך כמה שנים, ואחרי זה קל להחזיקו במימד זה ע"י גיזום – או לתת לו לעלות לאט־לאט. גם רוחבו מצומצם.
לרוב אינו פורח וגם כאשר מופיעים פרחים קטנים, הרי אינם בולטים. גון העלים כהה מבריק.
הריבוי קל, מייחורים.

* ראה מדור בתי קברות.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio