להלן  פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל  , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

 

עץ השמן הנקוד Elaeagnus pungens 

משפ' עץ־השמן ( כך במקור ) - יצהרוניים Elaeagnaceae

צמח שהוכנס עיי חוות-נוי מקליפורניה בשנת 1951. הוכיח את עצמו כצמח גדר ממדרגה ראשונה לתנאים קשים, כגון : חום, מים בצימצום וקירבת ים. גון העלים כספי, עם משחק צבעים מעניין של צימוח צעיר, שגונו כגון חלודה. חשוב לגזום לעתים אם לא, תתהווה שיחייה רחבה מדי וקשה יהיה אח"כ לצמצמה. בסתיו - פריחה קטנטנה, אך ריחנית ונעימה מאוד

הריבוי מייחורים

  • ראה מדורים: קירבת חוף הים, צמחים ריחניים

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - הגדר החיה - גדר חופשית

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

עץ השמן הנקוד Elaeagnus pungens
זהו שיח גדול, מהעמידים ביותר בתנאי החוף. הוא הוכנס לארצנו ע'י חוות-נוי בשנת 1951 מקליפורניה, ומאז גדלה התעניינות בו, הודות לחסינותו ולעמידותו בתנאים קשים, בעיקר בקירבת הים. השיח גדול, ומגיע ל- 6 - 5 מ' אם לא מגבילים אותו. עם זאת, הוא טוב גם בגיזום, ואפשר לעצבו לממדים יותר קטנים, או בתור גדר חיה.
עץ השמן הנקוד קישוטי בגון עלוותו הכספי, בצירוף גון החלודה של גבעוליו וצמיחתו הצעירה. מאוחר בסתיו מו פיעה פריחה קטנטנה, חבוייה בין העלים וכמעט בלתי נר אית, אך מורגשת בריחה העדין.
לא פעם עוברים בקירבת עץ־השמן ולא יודעים מניין בא הריח הטוב (המזכיר ריחם של פרחי שסק).
רק בודדים מהפרחים חונטים פירות, שהם קטנים ודומים לזית קטן, ואילו צבעם כתום בהיר. אפשר גם לאוכלם. הם משמשים לריבוי (רק במצב טרי !).
ריבוי בקנה מידה רחב יותר - עייי ייחורים. רצוי לגדל את עץ־השמן ללא התערבות של גיזום. השיח יצמיח ענפים ארוכים מאוד בצורת קשתות. הענפים הצעירים נטולי עלים בהתחלה ונראים כמו קוצים. הם טובים כענפי קישוט, נוסף לענפים הרגילים המכוסים עלים, אשר גם הם אינם נובלים במים במשך זמן רב.
- ראה מדורים : גדר חיה, צמחים ריחניים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחי חוף הים

מה בחוות הנוי - 

 

 

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio