עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.
לקבוצה זאת, צמחים שאינם בררניים לגבי מידת הצל, אפשר לשייך גם : Laurus nobilis ער אציל (ראה מדור עצים לא גבוהים), Pelargonium peltatum פלרגוניום תריסני(ראה מדורים: מסלעה, בתי-קברות),
Carissa grandiflora קריסה גדולת פרחים (ראה מדור חוף הים).
ליד קיר מוצל, או מוצל ברוב שעות היום, לא יתפתחו היטב אותם המטפסים הידועים כחובבי שמש מלאה.
המיבחר של מטפסים פורחים בחצי-צל מצומצם, גם אותם צריכים לחלק בהתאם לדרישות שונות לאור, כפי שהוסבר בתיאורים קודמים על צמחי צל. רק אם נתאים לכל צמח תנאים נכונים, נקבל ממנו מירב התוצאות והנאה.
------------------------------
מורנדית לוע הארי Maurandia antirrhiniflora
משפ' הלועניתיים
מטפס עדין, המסתפק במעט אור ואינו תופס מקום רב.
עד בוא הקור, הוא ממשיך לפרות בפרחים סגולים, או ורו דים, דמויי לוע-ארי. העלים קטנטנים ; פטוטרותיהם מתקפ לות סביב לחוטים או רשת ונאחזות בהם
הריבוי מזרעים, ויש ספיח רב בסביבת הצמח.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio