משרד החקלאות ארגון המחקר החקלאי המכון לגידולי שדה וגן


לזכרה של רות בנימין


רות בנימין הייתה אחת מאותה קבוצה של גברים ונשים מסורים שתרמו כל כך הרבה להתפתחות הגננות בישראל. עם הידע האנציקלופדי שלה, הניסיון המעשי הרב שלה בגידול הצמחים, יכולת ההוראה שלה ואישיותה הגנונית, היא לא רק הכשירה דור שלם של גננים העובדים כיום ברחבי הארץ, אלא גם יצרה מאות חברים ויצירת קשר עם כולם בכל העולם. הם, בארץ ובחו"ל, שמרו עמה על קשר הדוק ונהנו מהעזרה וההכוונה הבלתי פוסקים שלה עד לימים האחרונים בחייה.
רות שטיינר נולדה בגרמניה בשנת 1923 ובגיל 12 הגיעה לישראל עם הוריה ואחותה. בשנת 1959 נישאה להארי בנימין; היה להם בן אחד. במלחמת העולם השנייה שירתה רות כנהגת משאית ב- ATS והייתה קצינה במלחמת העצמאות של ישראל. היא קיבלה חלק גדול מההכשרה המקצועית המוקדמת שלה במכללה החקלאית מקווה ישראל ואחר כך בגני ויסלי של האגודה המלכותית לגננות, שבה הפכה לחברה קבועה לכל החיים
כאשר הוקמה חוות נוי, תחנת צמחי הנוי של משרד החקלאות, בשנת 1949, לקחה רות חלק כאחת העובדות בשלב הקמתה, ואז הפכה למנהלתה. תחת ניהולה חוות נוי מיצבה את עצמה במהרה בתפקידה כמרכז להפגנה והפצה של צמחים והפכה לאתר התצפית וההדרכה של גננים, אדריכלי נוף ובוטנאים מישראל ומחו"ל - ולא פחות מכך - עבור גננים חובבים ותלמידי בית ספר אשר באו לשם ללמוד ולהכיר את הנוי והצמחים שהוכנסו מחו"ל שזה עתה עובדו. כתוצאה מעבודתה של רות, צמחים רבים אשר הופצו לראשונה בחוות נוי הופצו באופן נרחב וכיום הם מוכרים בכל חלקי הארץ, ונהנו משמירה על קשר אישי עם מטפחיהם - תלמידיה ומעריציה של רות,


אינדקס זה מייצג את העבודה האחרונה שהשלימה רות לפני מחלתה הפתאומית. בה היא כיוונה לתת תיאור תמציתי ומקיף של המינים הבוטניים המופצים בחוות נוי, והיא אנדרטה למסירותה להעמיד לרשות הגננות ברחבי העולם את הידע על הנעשה בישראל.


רות הייתה סופרת פורה ותרמה מאמרים תכופים לעיתונים בארץ ובחו"ל. גם בשנים האחרונות למדה להפוך לצלם תמונות מומחה. המסה הגדולה של החומרים שאספה סודרה מחדש כדי להוות בסיס לספר, שמתווסף כעת עם פרקים חדשים ומאות תצלומים. רות לא חיה לראות את הופעת הספר לכתיבתו ולשיכלולו הקדישה את השנים האחרונות בחייה. אבל היא הספיקה לעבור על הוכחות ופרקציוניזם ולהביע את שמחתה מהצורה הסופית של הספר שאותה כבר יכלה לדמיין במוחה. ספר זה ומאות הצמחים והפרחים שטופחו על ידה בחוות נוי אשר כיום מייפים גנים בכל רחבי ישראל, הם המורשת החיה שהותירה לנו רות.


הבה וננציח את זיכרונה המבורך, לחיות לנצח כ"צמח ירוק רך והפריחה שתלויה על האומה ".

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio