משפחת ההרדופיים - Apocynaceae

אוקלמה בחוות הנוי . תיעוד מופיע בקטלוג שהופק ב 1968

שיח רב שנתי, ירוק עד, עמיד, צפוף, קוצני ומסועף. פריחה עם ריח מאוד נעים, במיוחד בלילה, פשוטה ולבנה, בצורת כוכב. עלים בצבע ירוק כהה, מבריקים וחלקים, עם קוץ בקצותיהם. הפרי מתוק, מתאים למאכל אך ורק לאחר שקבל צבע אדום. הצמח מתאים במיוחד לשמש כגדר חיה, כיוון שאינו צומח מהר, הוא צפוף, ומגיב מצויין לגיזום. ניתן לשתלו באזור החוף, בקן שני. חסכוני במים, ומצוי בהרבה גינות בישראל. בשבירת הענפים יצא נוזל חלבי לבן. מוצאו בדרום אפריקה.

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

קריסה גדולת-פרחים Carissa grandiflora
משפ' ההרדופיים Apocynaceae
צמח כיסוי או בן־שיח מתאים באופן יוצא מהכלל לתנאי קירבת הים הודות לעלוותו הגילדנית, העבה. בהשפעת הרו חות צמיחתו היא יותר לרוחב מאשר לגובה. בתנאים קשים במיוחד, כמעט נצמד לקרקע (בתנאים רגילים הוא גדל בצורה זקופה).
גידולו איטי, ואין צורך בגיזום, אלא אם מעוניינים להגביל התרחבות־יתר. גון העלים כהה, ומעליהם בולטים פרחים ריחניים, בלבן צחור. ריח פרחי הקריסה מזכיר את ריח היסמין.
הקריסה יכולה גם לגדול בצל חלקי, אך כאן תמעט פרי חתה והעלווה תהיה יותר כהה.
הפרחים מופיעים כמעט במשך כל השנה. לעתים מופיעים גם פירות אדומים, שבגודלם ובצורתם דומים לשזיף מאורך, ואפשר לאוכלם. (באנגלית קוראים להם " Natal - plum - שזיף נאכל). בזרעים משתמשים לריבוי.
הקריסה, כאמור, יכולה לשמש כשיח בודד, כצמח כיסוי, וגם כגדר (אם מעודדים צמיחה לגובה).
תכונה נוספת היא – ה"קוצים", שהם למעשה חלקי ענפים. גדר צפופה של קריסה קשה לעבור. הגובה הממוצע של הקריסה: כמטר ויותר – בתנאים טובים. .
הריבוי לא כל-כך קל כשאין זרעים. אפשר לתלל צמחי אם וענפיהם ישתרשו באדמה. כן אפשר גם לרבותה מייחכים בערפל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחי חוף הים

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio