Hilmar Kuhnemann
Holistic bee-keeping

עד לפני כ-150 שנה ראו החקלאים את גידול הדבורים כחלק בלתי נפרד מהחקלאות. הרעיון של גידול דבורים באופן סדרתי ותעשייתי לשם הפקת דבש ומכירתו כלל לא היה קיים אז. גידול הדבורים אז היה עוד אחת מהפעולות שהחקלאי היה עושה כדי למען תחזוקת השדה שלו, והדבש היה בונוס נלווה לפעולה זו.
המהפכה התעשייתית לא פסחה גם על ענף גידול הדבורים, ופיתוח הכוורת הניידת (אותה קופסת עץ שכולנו מכירים) סימן עידן חדש בגידול הדבורים ומעבר לגידול דבורים תעשייתי. גידול הדבורים הופרד מהחקלאות והפך לענף חקלאי בפני עצמו. כיום נמצא ענף גידול הדבורים במשבר המאיים על המשך קיומו. "תסמונת התמוטטות המושבה" ((CCD גורמת באופן בלתי מוסבר לתמותה של כוורות שלמות, ומגדלי דבורים מאבדים את פרנסתם. תמותת הדבורים יכולה להביא להכחדה המין כולו, דבר שיעמיד בסימן שאלה את משך קיומנו בכדור הארץ.
כל שינוי בעולם מתחיל בשינוי תודעתי, וגם בנושא הדבורים עלינו להתחיל לראות את הדברים מנקודת מבט חדשה. צורת החשיבה המדעית-חומרית השולטת במאות האחרונות נוטה לפירוק והפרדה, וכך גם כוורת הדבורים נתפסת כאוסף של פריטים נבדלים זה מזה. הדבורים אם כן נתפסות כ"משפחה", "קהילה", או "חברה מושלמת", אוסף של פרטים שחיים יחדיו באותו בית (הכוורת), ויש ביניהן שיתוף פעולה מופלא וראוי להערצה.
יש מדענים המסווגים את כוורת הדבורים בתור "סופר אורגניזם", כמו גם קן הנמלים והטרמיטים. הזואולוג הגרמני בן-זמננו יורגן טאוץ מרחיק לכת וטוען כי כוורת הדבורים היא סופר-אורגניזם השווה ליונק בכמה מתכונותיו המהותיות (כגון שיעור פריון נמוך, מעין הנקה, סוג של לידה מתוך רחם, טמפרטורת-גוף ויכולת למידה).
הגדרתו של טאוץ לוקחת אותנו קדימה בהבנת ישות הדבורים, וממנה צריך ללכת צעד אחד נוסף הלאה. למעשה, הכוורת היא ישות אחת הנקרא בעברית דבורית (באנגלית Bien  דבורה בגרמנית Biene ) הדבורה היחידה היא חסרת כל משמעות לכשעצמה. היא אינה יכולה לחיות ללא הדבורית, ואין לה כל בעיה להקריב את חייה בעקיצה למענה. את המשמעות הנכונה מקבלת הדבורה כאשר רואים אותה כחלק מהשלם, תא אחד מיני עשרות אלפי תאים בגוף אחד בלתי נראה. רק תפיסה כזו יכולה להסביר לנו כיצד בדבורה היחידה יכולה להפגין חָכמה כה גדולה וכזו הרמוניה עם יתר הדבורים. החָכמה וההרמוניה מצויות בדבורית עצמה, האורגת את פעילותן המשותפת וחסרת-האנוכיות של כל הדבורים.
תפישת הדבורית משנה באופן מיידי את ההבנה שלנו כלפי הדבורים, ויכול להשפיע על אופן גידולה. ניקח לדוגמה את יצר ה"התנחלות" הקיים בכוורת הדבורים. באביב נוצרת מלכה חדשה. יחד עם המלכה המבוגרת עוזבים את הכוורת כמחצית מאוכלוסיית הדבורים ובונים לעצמם כוורת חדשה במקום חדש בטבע. עבור מגדל הדבורים הקונבנציונאלי תופעה זו פירושה אבדן של מחצית מ"כוח העבודה" של הכוורת, ולכן ננקטות מגוון שיטות כדי למנוע תופעה זו כמו הוצאת חלות מלאות וחתומות בדבש מהקן והכנסת חלות ריקות במקומן או הוספת קומה חדשה עם 10 חלות ריקות על קומת הקן(הסבר מפורט יותר יבוא באחד המדורים הבאים על יצר ההתנחלות של הדבורית והיחס של הגישה הביו דינמית אל מול הגישה הקונבנציונלית)
אולם אם אנחנו חושבים על פי תפישת הדבורית, ניתן בקלות לראות שיצר ההתנחלות שווה ליצר ההולדה שלה, ומניעת ההתנחלות כמוה כמניעת הילודה מהדבורית. כיצד אתם תרגישו אם בכל שנה ימנעו מכם בכוח להעמיד צאצאים? וזאת רק דוגמה אחת מיני רבות לאופן שבו גידול הדבורים הקונבנציונלי חוטא כלפי הדבורית, ובמדורים הבאים נפגוש בתופעות נוספות מן הסוג הזה. את תופעת העלמות הדבורים יש לתלות ביחס המוטעה כלפיהם, והמפתח לשינוי המצב הוא תפישת הדבורית.
 
היקום כולו הוא אורגניזם אחד עצום שפועל באופן הרמוני לטוב ולרע, ממלכת הדבורים היא הלב של היקום, היא תומכת, מחזקת ומרפאת את הצומח החי והאדם, שכן ללא הדבורים, היקום יחל תהליך של קמילה חולי ומוות, האם האדם ישרוד ללא איבר הלב?       

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio