מאמר  בגליון יובל העשרים של גן ונוף , אוגוסט 1965 על עתידה של חוות נוי

בהרגשת סיפוק מיוחדת , אני רוצה למסור לציבור הגננים משהו על צמחים יפים שאוקלמו בחווה , לאחר שמאחורינו המשבר הקשה שעבר על החווה לפני שנתיים ( 1963 א.ב.) כשהיא עמדה בפני הסכנה להיסגר כליל . היום , כשרואים בחווה חלקות פורחות ומשגשגות , קשה כמעט להאמין שהייתה פעם תקופה כזאת - של הפסקת כל תקציב להמשך הפעולות פיטורי עובדים והכנות לחיסול החווה .

בעיקר זכור לנו המוראל הירוד של אותה תקופה . למרות הכל המשכנו באותם הימים הקשים ביותר לטפל כראוי ובעקשנות באינטרודוקציות - אותם הנבטים הרכים שגדלו מזרעים שהשגנו מחו"ל ואשר לגביהם הרגשנו תמיד אחריות מיוחדת תוך דאגה שלפחות חלק מהם עתידים להיות צמחים חשובים לגננות בארץ . באותה שנה שחורה גם לא הפסקנו להזמין זרעים נוספים , ולא הפסקנו לטפל בנבטים ואף העזנו לשתול חלק מהם בגן , וכל זה עלה במאמצים לאין שיעור.

הגננים שביקרו בחווה באותם הימים הבינו לרוחנו ועודדו אותנו למאמץ , אבל בעיקר עודדו אותנו הצמחים עצמם שהמשיכו לצמוח וכאילו הבטיחו עתיד טוב יותר לחווה .

 כל זה נראה היום כהיסטוריה והעבודה מתנהלת שוב כסידרה . מאז המיפנה שחל לפני שנתיים , כשמשרד החקלאות האזורי בחדרה קיבל תחת חסותו את חוות הנוי ודאג לה בנאמנות והתייחס בהבנה רבה לבעיות היום יומיות , שנבעו בחלקן מן המצב המוזנח של החווה בעת הדיונים הממושכים על החיסול . כל עובדי המשרד בחדרה קיבלו ונשאו בעול הזה והגישו את מיטב עזרתם - מההנהלה ועד לעובדי התבורה והמשרד , - ועל כך ניתנת להם תודתנו והכרתנו .

גם לכל מי שטרח למניעת גזירת חיסול החווה , מי מאחורי הקלעים ומי בצורה בולטת יותר , לכולם אנו מודים ונוכיח במעשינו , כי יש ערך לחוות הנוי והיה כדאי לשמור על המפעל הזה . נזכור תמיד את הידידים הרבים אשר הביעו אז את אהדתם לקיום החווה , ואני מאחלת להם שתמיד יבואו על שכרם בביקורים נוספים בחווה . בעיקר נמשיך לטפל בצמחים חדשים יפים ומוצלחים , ממינים שעדיין חסרים לנו - ושמתאימים לתנאי הארץ .

אל לנו להתבלבל מעושר הצמחייה שנפגשים בה בביקורים בחו"ל . לא מספיק שצמח יהיה יפה - חשוב שיהיה מותאם לתנאינו , לא רק מבחינה אקלימית , אלא גם מבחינת תנאי הטיפול הדרושים לו . כמעט בכל ארץ אפשר למצוא צמחים חשובים שכדאי לנסותם , אבל אי אפשר להעביר את כל הצמחייה של ארץ אחרת , שהיא תמיד תוצאה של איקלום והסתגלות במשך דורות רבים.

רות בנימין , גליון יובל 20 של גן ונוף , גן ונוף אוגוסט 1965אני מצרף כאן קטע מצולם שמצאתי בעיתון גן ונוף מיוני 1962 על החשש מסגירת הגן הבוטני

 

הערת המחבר - חוות הנוי עברה טלטות רבות בין 2003 לבין 2013 , וחוותה איום ממשי על קיומה ועל מורשתה , כתוצאה ממכירת מידרשת רופין לידיים פרטיות , עד להתערבותו של משרד החקלאות והסכמתו לקחת שוב את את חוות נוי , היום גן בוטני , תחת חסותו - אין חדש תחת השמש ,  והגלגל חוזר  , ומשרד החקלאות צריך להבין את חשיבותו בשמירת הערכים הגננים ומורשתם.

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio