ביצן רחב-עלים
Alternanthera bettzickiana
משפ' הירבוזיים .

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות , הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)


צמח זה ידוע כ"גובל" לאורך שבילים או סביב לערוגות, מהזמן ששיטה זו עדיין היתה באופנה. הרבה יותר נחמד לגדלו בתור בודד, הוא יוצר כר צפוף, נמוך וקישוטי בעלוותו, בגונים בולטים של ארגמן-ירוק-מתכתי. ככל שיגדל יותר בשמש, כן צבעו אדום יותר. בצל חלקי בולטים הגונים הירוקים מתכתיים, ובצל מלא הוא ירוק.

נוסף על כך, צורת גידולו מוצלחת ביותר בשמש, הגורמת לצימוח ענפים קצרים וחזקים, ואילו בצל - הענפים מתארכים ורובצים, והצורה הצפופה שבגללה גידלנו צמח זה נעלמת.
פרט לדרישה לאור השמש, הביצן אינו בררני לגבי קרקע או אופן ההשקייה. טמפרטורות נמוכות מגבילות את תפוצתו. באיזור קר לא יעבור את החורף, ואפילו באיזור בינוני הוא עלול לסבול או אף למות. בתנאים אלו הענפים משחירים, ורק באביב אפשר לדעת, אם גם נפגעו השורשים. במקרה זה לא יהיה ליבלוב חדש.

לביצן פרחים קטנטנים כספיים לא בולטים, ללא ערך קישוטי מיוחד.
קיים גם זן בעל עלים יותר בחבים, אשר אינו עולה ביופיו על הזן הרגיל. ענפי הביצן טובים לסידור פרחים (זרים קצרים), כיוון שהם מחזיקים מעמד במים זמן ממושך.
בדרך־כלל, כאשר ההשקייה אינה מופרזת, אין כל צורך בגיזום או טיפול אחר כלשהו. כשהצימות נעשה מסורבל אחרי שנים, אפשר לתת גיזנס קל - בערך בשליש העליון של גובהו, אבל לא יותר מזה.

הריבוי קל מאוד עיי כל חתיכת ענף, במשך כל השנה, גם ישר במקום המיועד. ענפים שיש להם מגע עם הקרקע, משתרשים מעצמם, וכמובן שהם גם טובים לריבוי.
• ראה מדור מגווני־עלים 

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - פרק מסלעה

 עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות , הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמח כיסוי נמוך, שיוצר גוש קטן בקוטר של כ-40 ס"מ. מישטח של ביצן נותן כתם מרשים מאוד בגון ארגמן כהה. אם איננו גדל בשמש מלאה – הגוון הופך לירוק כהה מתכתי וצורתו יותר מפוזרת.
הצמח בדרך כלל אינו מתפשט. לצמחים זקנים אפשר להחזיר את צורתם ע'יי גיזום קל. 
הביצן אינו בררן לגבי תנאים שונים ואינו זקוק להשקייה רבה. הוא רגיש לקור. חלק מענפיו משתרעים ומשתרשים במקום מגעם עם הקרקע.
• ראה מדור מסלעה.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - פרק צמחים מגווני עלים

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio