קסנתוסומה סגולה Xanthosoma violaceum
(לשעבר קראוה, בטעות, קלדיום.)

משפ' הלופיים Araceae

צמח גדול , בעל עלים קישוטיים . כצמח עציץ ,כפי שהוא ידוע , אין להשוותו עם התפתחותו הרבה בתנאים נורמלים , כשהוא שתול באדמה בחצי צל . עלים באורך של 80 ס"מ ויותר , על פטוטת של 1.2 מטר , הם תוצאה שקיבלנו בחוות נוי אחרי שנה . הצמחים נשתלו בסוכת צל וקיבלו תוספת של זבל אורגני . אין הרבה דומים לו כצמח קישוטי בתנאים אלו . עיקר תקופת גידול בקיץ , ואילו בחודשי החורף סובלים העלים ואינם מתפתחים . הריבוי על ידי נצרים סביב לצמח האם , שקל לנתקם . הפריחה בקיץ , אינה בולטת , בדומה לכל הלופיים .

רות שטיינר ( בנימין ) , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף ינואר 1959

 

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

יופיה בעלוותה. העלים גדולים מאוד, גונם סגול כהה והם נישאים על פטוטרות ארוכות. בטיפול טוב יגיעו לגובה 1.5 מטר. הקסנתוסומה דורשת אדמה דשנה ואור רב, אך לא בקרינה ישירה.
בגינה תתפתח הקסנתוסומה הרבה יותר מאשר בעציץ, ויקשה להאמין שזה אותו הצמח ! היא אוהבת חום, ועיקר גידולה בקיץ. בחורף תסבול מרוחות וקור, והדבר יתבטא בכתמים חומים על גבי העלים, והם גם עלולים לנבול לגמרי. אם מקום הגידול מוגן יותר, יקטן הנזק בחורף. לקראת עונת הצמיחה החדשה רצוי לגזום את העלים הבלתי יפים. פריחת הקסנתוסומה אינה בולטת.
הריבוי ע"י נצרים הצצים סביב צמח האם.
* ראה מדור בריכות נוי.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

קסנתוסומה סגולה Xanthosoma violaceum
משפ' הלופיים Araceae
ידוע לנו בעיקר כצמח-עציץ או כצמח-צל. בבית-גידול לח מתפתח יפה וגידולו נמרץ. העלים בגון סגול כהה, יכולים להגיע לאורך 40 ס"מ ויותר, על פטוטרות ארוכות מאוד, בתנאי אור מלא (לא שמש).
בהתקרב החורף מתייבשים העלים בהדרגה ורצוי להורידם לגמרי, עד שיבואו חדשים באביב.
במשך הזמן נוצרת צפיפות רבה מדי ע"י תוספת גידול סביב לצמח האם. במקום דילול, מוטב להוציא את הגוי! הישן ולשתול באביב שתיל חדש. הכיבוי מחלוקת הנצרים.
• ראה מדור צמחי צל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחייה לבריכות נוי - צמחי בוץ

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio