להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

ציפורן Dianthus spp.
משפ' הציפורניים
הציפורן הוא אחד הפרחים האהובים על הציבור, הן בגלל הניחוח המיוחד שלו והן בגלל עמידותו הממושכת באגרטל. לרוב גבעוליו ישרים, חזקים, ללא עלים רבים: קל לקוטפו, קל אפילו לאורזו וגם אינו סובל בהובלה מהשדה עד לאגר" טל, אפילו אם הזמן ממושך.
מבחינת הגידול - מיני הציפורן נוחים ומסתפקים בתנ אים מינימליים. יש לציין כאן שמבחינה בוטנית הצמח הוא דו־שנתי, אך לשם נוחיות הגידול נוהגים לטפל בו כחד שנתי - כי יותר קל ומהר מקבלים פריחה משתילה חדשה, מאשר משתיל דו־שנתי, שחייבים לטפל בו במשך תקופה הכוללת הפסקת פריחה וגידול.
מיני הציפורן השונים – כולם זקוקים למירב שמש, וניקוז טוב.

ציפורן הקרנפול D. caryophyllus
מכל מיני הציפורן זהו המין הנפוץ והחזק ביותר. הצמח דו־שנתי, עם עלווה מכחילה וחלקה, ונהנה ממקום חם ופתוח לשמש. תנאים שונים (צל חלקי, חוסר ניקוז) גורמים לצימוח רובץ ומסורבל, ופריחה דלה. צמחים במצב טוב פורחים בהמשכיות כל תקופת חייהם וע"י גיזום נמוך של הפרחים הנבולים מקבלים גבעולים עבים וישרים ואין צורך בתמיכות מכערות.
הציפורן לא זקוק להשקייה מרובה בגלל עלוותו הכמעט בשרנית.
הפרחים בגוונים: לבן, ורוד, אדום, ארגמן, צהוב וגם מעורבים. יש בהם ניחוח אופייני, נעים מאוד, וידוע עוד מימים קדומים - מלבד הזנים המודרניים, בעלי פרחים יותר גדולים, גבעולים יותר ארוכים, אך ללא ריח (ציפורן אמריקני).
לציפורן הקרנפול זנים רבים, בעלי צורות שונות. בזמן האחרון התפרסם היציפורן הנגריי, שהוא כנראה חזרה של הציפורן האמריקני להורים היותר פשוטים .
ציפורן הקרנפול הוא אחד מפרחי הקטיף המובהקים ואין לו הרבה מתחרים באורך החיים שלו באגרטל.
מעניין לציין כאן, כי לתבלין הקרוי " ציפורן " אין כל קשר עת הפרח ציפורן. הקשר הוא בריח המיוחד הדומה, וכן בשיבוש השם הלועזי : Eugenia caryophyllata איגניה דמוית ציפורן, מאנגלית: Clove (מסמר), על שום צורת התבלין הדומה למסמר. מכאן : מסמר ציפורן. בגרמנית שם התבלין : Nelken – אולי שיבוש של השם Naeglein (מסמר קטן), וזה שוב מביא לשם הפרח.

ציפורן מצויץ D. plumarius
הפרחים ייפשוטים" ולא "כפולים" - בדרך כלל על גבעו לים לא גבוהים. העלים דקים מאוד ומכחילים יותר מעלי יתר מיני הציפורן. הצבעים בדרך כלל מעורבים, אבל קיימים כל כך הרבה זנים שונים, שיש ביניהם גם צבעים אחידים, בעיקר ורוד ולבן. כולם ריחניים, ומגדלים אותם יותר לפינה פורחת בגינה מאשר לקטיף.
כמו יתר מיני הציפורן, גם הציפורן המצויץ רגיש לעודף מים, וזקוק למירב שמש.

ציפורן סיני D. chinensis var. heddewigii
קרוב בצורתו לצי הקרנפול, פרט לגידול יותר חלש, ופרחים יותר קטנים ולרוב "פשוטים" – למרות שיש גם זנים ימלאים".
בחו"ל מגדלים ממין זה זנים שמוטים מטה, למידרונים ואדניות, ורצוי לאמץ צמחים אלו גם לארץ. תנאי הגידול ומשך זמן הפריחה --- כמו לציפורן הקרנפול.

ציפורן צפוף D. barbatus
צמח הרבה יותר חלש מצי הקרנפול. הפרחים צפופים ובדרך כלל בעלי שני גוונים, ביניהם ורוד, ארגמן, סגול, לרוב מעורב עם לבן. אחרי גל פריחה עשירה באביב - הצמחים לרוב מתנוונים, כתוצאה ממחלות שורש.
גם פרח זה טוב לקטיף, אך אין להשוותו לצי הקרנפול. שמו באנגלית : Sweet William ("יויליאם המתוק").


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - חד שנתיים

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio