כללי

 בגננות שלנו אין אולי צמח שני שכל כך מזלזלים בו ללא הצדקה. מיני וזני הפלרגוניום , או בפי הגננים "גרניום" נותנים שפע של פרחים צבעוניים במשך כל השנה , ואינם דורשים תנאים מיוחדים. חוות נוי הובילה את הגידול של פרח זה

מתוך מגמה לעודד גידול זה , הוכנס לפני כמה שנים אוסף של זנים חדשים לחוות נוי . האיסוף הובא בזמנו ממשתלה {1} באנגליה  ביוזמתו של מר צירקין , אחרי שהוא התרשם , כמו רבים אחרים , מתפארת הפריחה של גידול זה בחול. את הזרעים הראשונים הוא הביא בכיסיו . כה רבה הייתה התלהבותו מגידול זה .

באקלים האירופי גומר גידול זה את חייו בגן בסתיו . עם תחילת הכפור ואז ממשיכים להרבותו מייחורים בחממות לקראת שתילה מחדש באביב . אצלנו הוא נמצא במצב של גידול ופריחה במשך כל חודשי השנה . עלול לסבול מעודפי מים בחורף , והזנים העדינים משמש ישירה בקיץ.

צמחי הפלרגוניום הנפוצים בגנים בארץ עוד לפני שנים מספר הם אותם הזנים שנשארו בחיים המות ברירה טבעית ויותר מתאימים לאקלים שלנו . אלה הם הזנים החזקים בעלי הפרח המלא בצבע אדום או ורוד חזק וגידול שיחי כמעט , ומצויים הם במקומות רבים , כמעט ללא טיפול . למרות חסינותם הרבה הרי אינם אהודים במיוחד על הגננים בגלל הצבעים הגסים והזולים שלהם.

 

 

רות בנימין , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף , אפריל 1959

 

geranium maculatum הינו שיח פראי וטבעי בעל עלים ירוקי עד גדולים ורחבים ופריחה סגולה ועדינה בצבעים של סגול לילך. הוא אוהב לצמוח באיזורים לחים ובעיקר על גבי עצים שנשרו ובשיא גובהו הוא מגיע לכ 60 ס"מ .

 

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio