חברי הועד להצלת חוות הנוי  בעמק חפר  - ולתומכים ואוהדים של חוות הנוי מכל רחבי הארץ  שלום ושבוע טוב,

 

בנקודת הזמן הזו, (שבה נכנס לתוקפו צו בית המשפט), אנו רוצים לעדכן אתכם במצב הדברים בחוות הנוי ובהזדמנות זו גם להודות לכל מי שנטל חלק בפעולות לשימור חוות הנוי  בעמק חפר.

כעת, אנו יכולים ושמחים לבשר, שחוות הנוי תישמר בידי הציבור ועבור הציבור. לא נלאה אתכם במהלכים הרבים שנעשו ובמאמצים הרבים שהושקעו מול גופים שונים, שיש להם חלק ו/או תפקיד כלשהו ב"חוות הנוי" אלא נביא את עיקרי הדברים בלבד.

נפתח בתודה לגורמים שביצעו בימים האחרונים מהלכים לשימור החווה :

למועצה לשימור אתרים – המנכ"ל עומרי שלמון, ומנהלי המחוזות רן חדוותי וטל בן נון.

למועצה האיזורית עמק חפר- לראש המועצה רני אידן, לסגנו אלדד שלם, לחברי הועדה לאיכות הסביבה במועצה  ולחברי הנהלת המועצה.

 

1.     המועצה לשימור אתרים   הודיעה  על תמיכה בשימור מכלול חוות הנוי: הגן בוטני,  והמבנים ההסטורים. ועל התנגדותה לנגיסה במרחב חוות הנוי. בהתאם לכך: הודיעה המועצה על הקצאת משאבים לתיק תיעוד,  להכנת פרוגרמה ולשיקום המבנים בפריסה על פני תקופה.

2.   הועד להצלת חוות הנוי הגיש בהתאם לוועדה המקומית לתכנון ולבניה עמק חפר בקשה להכרזה על שטח החווה כשטח לשימור ע"פ חוק התכנון והבניה.

3.   ראש המועצה האזורית עמק חפר, מר רני אידן התערב באופן אישי בנושא.

4.   הוועדה הסטטוטורית לאיכות הסביבה של המועצה קיבלה לבקשתנו החלטה חד משמעית בעד שימור מכלול החווה בידי הציבור ועבור הציבור.

5.   ראש המועצה  האיזורית עמק חפר שב על מחויבותו לשימור החווה בידי הציבור בתקשורת בשידור התוכנית "יהיה בסדר" בגל"צ.

6.   הנהלת המועצה האזורית עמק חפר דנה בנושא ואישרה לבקשת הועד להצלת חוות הנוי בתמיכת ראש המועצה  את  העקרונות הנדרשים להצלת חוות הנוי:

  •      להכריז על מכלול שטח "חוות הנוי" כאתר לשימור
  •     לשמור על מכלול שטח "חוות הנוי" בבעלות ציבורית (מועצה)
  •     לפתח את "חוות הנוי" למען עמק חפר, הסביבה והדורות הבאים כמכלול חינוכי, מדעי, ערכי תחת ניהול המועצה   
  •     בשיתוף ובאיגום משאבים עם גורמים שונים.
  •     להקים ועדת היגוי מקצועית שתתווה את החזון ל "חוות הנוי" ותיקח חלק בניהולה.
  •     לדאוג לרצף ניהולי וטיפולי ב"חוות הנוי" כדי למנוע חלל שיגרום לנזק
  •     לבחור צוות ניהול ל"חוות הנוי"
  •    לשלב את "חוות הנוי" באתרי התיירות בעמק חפר

 7.  ראש המועצה האיזורית עמק חפר הודיע בישיבת ההנהלה על הסכם העומד להיחתם עם היזמים של חברת מדרשת רופין שבמסגרתו החברה תוותר על השטחים לגביהם יש להם טענות ומצויים בתחומי החווה.

8. ראש המועצה מינה את סגנו, מר אלדד שלם, כיו"ר ועדת ההגוי לחוות הנוי ואנחנו מקוים שהרכבתה תושלם  בטווח הזמן המיידי על מנת שתלווה את התהליך.

              9. לחוות הנוי מונה מנהל מקצועי – מר יצחק היידן, יועץ ומפקח הגינון  של המועצה האיזורית  שמכיר היטב את החווה. אנו נקיים עימו פגישות .

            10.קורסים שמצויים בעיצומם ימשכו באופן שיתואם בין ארגון גננות ונוף לבין המועצה האיזורית.

            11. ארגון לגננות ונוף יעביר את השליטה בשטח המפונה, על פי צו בית המשפט לידי המועצה. ובהזדמנות זו נודה לארגון ונציגיו בחווה: מנכ"ל הארגון  -

                   חזי מולא, ואליהו לוי על שנים של עבודה בגן ותרומה לשמירה על הגן הבוטני וכן על עזרתם במאבק לשמירה על מכלול חוות הנוי.

 

תקוותנו,  כי הצדדים כולם :- מועצות, משרדי ממשלה, מדרשת רופין,  ארגון גננות ונוף,  קק"ל וגופים רלוונטיים נוספים, ישכילו למצוא דרכים לעבודה משותפת לטובת שמירה על החווה ופיתוחה. הועד הציבורי למען חוות הנוי ימשיך לפעול להשגת שיתופי הפעולה הנחוצים כדי שיגובש חזון מתאים והיעד הראוי למקום יושג.

 

אנו מאמינים,  שהסכנה בהעברת חוות הנוי לידים פרטיות חלפה בשלב זה עם זאת, עלינו להמשיך בפעילותנו עם כל הגורמים על מנת שמכלול החווה יועבר לבעלות ציבורית על כל הפעולות שידרשו כדי להבטיח זאת וכי מכלול החווה  יוחזק,  יטופח, ויהווה מרכז בוטני סביבתי והיסטורי של הציבור ועבור הציבור.

דגש מיוחד נצטרך לתת בפעילותנו מול משרד החקלאות, בהנהלה הנוכחית שלו (השר שמיר והמנכ"ל כהן),   אשר בניגוד להנהלה הקודמת (בראשות השרה נוקד והמנכ"ל ישי),שתמכה במאבק ובשימור החווה,  התעלם מהמאבק, אם לא ניסה,  לכאורה,  להכשיל אותו, וסיוע מצדו עשוי עדיין להידרש להשלמת המהלך. 

 

ולסיום תודה לחברי הועד הציבורי להצלת חוות הנוי , שעמלו  כדי לשמור על המפעל החלוצי של חוות הנוי לטובת הציבור.

המלאכה טרם הסתיימה

יחזקאל (חיזקי) סיבק  -הועד להצלת חוות הנוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio