שיחים נמוכים או שיחים שגידולם איטי - רבה חשיבותם בגן . מקומם בגן באותה המדרגה בין הנמוך לגמרי לבין הגבוה . מבחר בני שיח , כפי שקוראים לסוג זה לרוב , אינו עשיר , בזמן שמרובים השיחים הגבוהים בעלי הגידול המהיר , או צמחי הכיסוי  ,הנמוכים או כמעט נמוכים , בערך עד גובה 50 ס"מ .

להלן אחדים מבני השיח שאני ממליצה ( ר.ב.) עליהם , נוסף על הצמחים היותר נפוצים שגם בהם אין לזלזל כמו :

Rhaphiolepis indica בן עוזרר הודי  Cotoneaster horizontalis חבושית אופקית .

Cneorum tricoccon קנאורום תלת זרע

  קנאוריים cneoraceae

בן שיח שקיבלנו לראשונה על ידי זרעים מצפון אפריקה . הפרחים הקטנטנים הצהובים אינם בולטים , והערך הקישוטי הוא בעיקר בגידול האחיד ובעלווה המבריקה בגוון ירוק כהה.
 השיחים שנשתלו בחוות נוי לפני כ 6 שנים ומאז גדלים ללא גיזום בכלל , הגיעו עד היום לגובה 60 ש"מ בעערך , ובאותו הרוחב . הם יפים בקבוצות , גם בשמש וגם בחצי צל , שם הם עולים קצת יותר לגובה . פרחים אדומים קטנים - אף הם מוסיפים חן ונוי לצמח זה שבדרך כלל צורתו צנועה .

crithmum maritimum קריתמון ימי

 umbelliferae- סוככיים

צמח בר שמקומו הטבעי במורדות סלעים או כורכר הפונות לים , אך מסתגל היטב לתנאי תרבות , נהנה מהשקייה ומתפתח גם בשמש וגם בחצי צל . הצמח עולה לגובה של כ 40 ס"מ . הירק שלו בגוון רענן במשך כל השנה . העלים מעט בשרניים , וגזורים בצורה יפה . בקיץ מופיעה פריחה בצבע צהוב ירוק , בסוככים המכסים את הצמחים . הריבוי מייחורים עשביים וזרעים.

Cassia sturtii כסיה סטורטי

שיח ממקור אוסטרלי , יותר גבוה מהקודמים , ומתאים רק למקומות פתוחים לגמרי לשמש . הוא מתאים לאזורים חמים ואינו נזקק להשקייה מרובה . כמעט כל השנה הוא פורח בשפע פרחים קטנים צהובים .

אם השיח עומד במקום מוצל , או שמקבל יותר מדי מים , נעשה הגידול ארוך וחלש , והפריחה מתדלדלת. בתנאים הנכונים , זאת אומרת שמש וצמצום השקייה , נותן השיח גידול אחיד לצדדים , ומגיע בערך עד 1.5 מטר . רצוי לא לגזום בכלל , ואם יש צורך , לעשות זאת רק בהתחלת הקיץ

{phocagallery view=category|categoryid=3|imageid=756|float=left}

chaenomeles japonica חבוש יפני

שיח זה ידוע משנים , אך אינו נפוץ . לפני שנים כבר שנתי לב לאקסמפלר יוצא דופן בגן הבוטני במקווה . וזה כבר מספר שנים אנו מגדלים שיחים אלו בחוות נוי . הערך של שיח זה הוא בפריחה האביבית , מלבד היותו בן שיח רחב , שאינו עולה על מטר , בערך , בגיזום מתאים , מדי כמה שנים.

במידה והחורף יותר קר , יפה יותר הפריחה באביב . השנה קיבלנו פריחה מרהיבת עין , שהתחילה בפברואר וכעבור חודש עדיין היא עומדת באותו היופי .

ישנם זנים שונים , בגווהים של ורוד , סלמון , אפרסק ועוד . היפה מכולם הוא הזן lagenaria הפורח באדום.

הריבוי לא כל כך נוח , וניסינו בצורות שונות של ייחורים ירוקים וחצי ירוקים , לא תמיד בהצלחה .

החבוש היפני מתאים מאוד גם לקטיף , ובחול משתמשים בענפיו לקישוט . זה יפה בעיקר שקוטפים לפני שהפרחים נפתחים . אולי בעתיד יהיה מקום לזה גם אצלנו.

רות בנימין , גן ונוף , מאי 1962

{jcomments off}

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio