תקופה זו בשנה,החלה מתחילת חודש פברואר ועד לשבוע האחרון של  החודש,היא תקופה טובה לטיפול משמעותי בשיחי הורד בגן והשאלה שעומדת מולנו כעת-האם לגזום את השיחים או להשאירם כפי שהם.

נציין כמה פרטים חשובים מקדימים לכך:

  • שיח הורד,בשל היחוד והגיוון של פרחיו וצורות הצימוח שלו,נחשב בעיני חובבי גינון רבים כ"אצולת הגן"-מה שיוצר אתגר מקצועי בגידול הורד.מטרתנו כאן היא לחשוף את הקוראים לשיח הורד דרך המלצות מעשיות לטיפול בתקופה זו ולעודד את המתענינים לפנות ללווי מקצועי בגידול הורד,משום שזה מה שדרוש באמת כדי להצליח בגידול השיח או ערוגת הורדים לאורך זמן.ההנאה של להצליח בגידול הורדים הינה גדולה ושווה את ההשקעה.
  • גיזום הורדים,הינה פעולה דרסטית של הסרת ענפים כדי לעודד ענפים חיוניים לצמוח ולפרוח ולמנוע את המשך התנוונותם של הענפים הבוגרים,שמזיק לשיח.הגיזום אם כן ,בהזדמנות זו,גורע מהשיח כמות עלים על תוצריהם שחיונים לשיח ולכן פעולה זו צריכה להעשות במחשבה תחילה.
  • ברבים מזני הורדים בגן,אם קוטפים את פרחיהם,באופן שמשתלב עם גדילת השיח, ובעקביות כלל לא צריך לגזום.על כך נרחיב בסוף דברינו כאן.ברוב שיחי הורדים המצב אינו כזה ולכן מקובל לגזום ענפים מהשיח.
  • העתוי לגיזום כעת הוא טוב משום שהטמפרטורות מתחילות לעלות בהדרגה ,ועדיין אנו רחוקים מחום הקיץ.כך מתאפשר צמוח אינטנסיבי יותר של חידוש בשורשי השיח וענפיו הצעירים.(קודם לכן ישנה סכנה יותר גדולה של קרה וקפאון שעלולים לפגוע בצמוח הרך שפורץ בעקבות הגיזום).עתוי זה גם מאפשר לשיח להניב פרחים לקראת החגים והאביב שבפתח.(ישנם מגדלי ורדים רבים,בעיקר באזורים צפוניים שגזמו כבר לפני זמן מה,לפי שיקול שלהם)

בגיזום הורד ישנם מספר כללים עיקריים-אך לפני הכל חשוב להכיר את השיח ואופי הצימוח והפריחה שלו כדי להצליח בישום כללים אלו.לפני שנבדוק את כללי הגיזום נוסיף ונציין כמה פרטים נוספים שייסיעו לנו להבין מה שמעומד מאחורי עבודת הגיזום:

1)      זני הורד השונים הינם תוצר של הכלאות חוזרות ונשנות בין מיני וזני ורד בעלי מאפייני צימוח שונים. באופן כללי ולצורך מטרתנו הישומית כאן נבחין בין קבוצות הורדים השונות בין קבוצה א' שכוללת שיחי ורד אשר ענפיהם מרווחים ומעובים ,ונושאים בקצות הענפים פרחים גדולים , אם כבודדים ואם בתפרחת וקבוצה ב' של שיחי ורד שענפיהם נוטים להיות צפופים ודקים ופרחיהם לרוב קטנים (כל זאת ביחס לתכונות המקבילות של קבוצה א'.הקבוצה השלישית,לצורך ההתבוננות שלנו כאן כוללת ורדים מטפסים או משתרעים שהטיפול בהם שונה ובהם כמו גם בטיפול בשתילים צעירים מכל הקבוצות,לא נעסוק במסגרת זו).

2)      רוב ורדי התרבות "מורכבים" על מיני ורדים חזקים ועמידים יחסית לסוגי קרקעות ומחלות שונים (אלו מכונים "כנה" בעוד שהענפים שהורכבו מכונים "רוכב").המקום בו נעשתה ההרכבה מצוי בדרך כלל בגובה הקרקע ומכונה "תפוח ההרכבה".כך קורה שהשיח מצמיח ענפים משני סוגים-אחד שמקורו ברוכב ואחד שמקורו בכנה.אנו מעונינים לחשוף את החלק העליון של ה"תפוח" לאור כדי לעורר צימוח של ענפים צעירים ממנו והענפים אלו ישאו עליהם,כ"שלד" את הענפים אשר יביאו את השיח ללבלוב עלים ופריחה.כמו כן אנו מעונינים למנוע מהענפים של הכנה,לפרוץ מתחת לתפוח ההרכבה ולהתחרות בענפי הרוכב הרצויים לנו.

3)      ברוב הורדים התרבותיות נושאים הענפים עלים שבהם מספר עלעלים.בחיק כל עלה מצוי פקע שממנו עשוי לגדול ענף חדש.בדרך כלל מקובל שבחיק עלים עם 5-9 עלעלים מצויים הפקעים אשר מצמיחים ענפים חזקים ופרחים גדולים.

4)      בכל חיתוך של ענף בורד אנו מעונינים להותיר פצע קטן במידת האפשר,כי אחרת השיח נחשף למזיקים ומחלות .

כללי גיזום הורדים-שיחים מקבוצה ב',בדרך כלל אין צורך לגזום,למעט הסרת ענפים יבשים,וניקיון של איזור הענפים הפנימי ומדי פעם להסיר במהלך השנה ענף שמפריע לענפים אחרים כדי שהצמוח לא יהיה צפוף מדי ועדיין יחדור אור לאיזור תפוח ההרכבה.כך השיח מניב פרחים לאורך רוב השנה ואנו מאפשרים לו להתחדש בו זמנית.לעומת קבוצה זו שבה הענפים המבוגרים ברוב המקרים לא מגיעים לעובי ניכר,בקבוצה א' אנו מבקשים להשאיר "גביע" של כ-4-5 ענפים חיוניים ומעובים שצמחו מעל ובסמוך לתפוח ההרכבה בשנה הקודמת ועד מספר שנים קודמות,אשר הם נושאים את ענפי הפריחה והלבלוב של השיח לתקופה הקרובה.

ככל שהענף מזדקן-כך מתדלדל הצימוח על עליו ופרחיו והוא מתעבה.ענפים כאלו רצוי להוריד מגובה תפוח ההרכבה,לפני שהענף מזדקן ומגיע לקוטר ניכר כדי לצמצם את הפצע שנותר בתפוח ההרכבה מהורדת ענף זה.

בשתי הקבוצות,א' ו-ב',אנו נוהגים באופן דומה בפעולות הבאות:

  • אנו מגלים את הענפים שצומחים מהכנה כמה שאפשר קרוב לכנה ומורידים אותם כמה שיותר קרוב אליה ואם אפשר,מתחת לגובה הקרקע.
  • מקובל לגזום את הענפים עד לגובה כתפי אדם ומטה שבו גם נותרת על השיח מסה גדולה של עלים להמשך התפתחות השיח לאחר הגיזום (נעיר למרות זאת שישנם מגדלי ורדים שמעדיפים גיזום נמוך יותר,שמותיר מסת עלים קטנה יותר ואשר מעודד פריצת ענפים צעירים על חשבון התחזקות השיח).
  • גיזום הענף בגובה צריך להעשות במרחק של כ-2-4 מ"מ מעל לפקע הצימוח (לפי סעיף 3-4 בהערות הנ"ל-אנו מעונינים לאתר את פקעי הצמוח שיניבו ענפים חזקים ונמרצים במינימום פגיעה בשיח),ורצוי שהפקע מראש יפנה את מחוץ ל"גביע".
  • חשוב בהזדמנות זו לסלק את שאריות הפרחים מהשיח כדי לעודד צמוח ענפים צעירים וכן לחתוך קצוות ענפים שנותרו עקב קטיף הפרחים קודם.

 הערות נוספות לפני סיום-

1)כפי שצוין בחלק הראשון של מאמר זה, ברבים מזני הורדים בגן,ניתן לשלב את פעולת קטיף הפרחים עם עיצוב השיח.חשוב מאוד גם כאן להצמד לסעיף 3-4 בהערות הנ"ל,וגם כאן- נגזום את הפרח עם גבעול ארוך,אותו נחתוך כ-2-4 מ"מ מעל הפקע.מדי פעם נוריד ענפים מתעבים מתפוח ההרכבה ונעודד במקביל ענפים צעירים להתחדש משם.כדאי לדאוג שאת הענף הפורח שאנו מורידים,נוריד בענף שמתחת למקום יציאת הענף,זאת כדי לא ליצור רווחים קטנים מדי בין מקום קטיף אחד לשני.כך אנו מחדשים את השיח כל השנה.

בדומה לגיזום רגיל,גם נדאג כל העת להורדת ענפים הצומחים מתחת לתפוח ההרכבה.

2)ישנם שיחים מבוגרים ומנוונים שבהם הגיזום לא נעשה שנים ארוכות.לגופו של כל שיח-צריך להחליט אלו ענפים להותיר,והיכן כדאי אולי לעבור על הכללים הבסיסיים כדי לשמור על השיח המתנוון בחיים.

3)לא עסקנו כאן בשימוש במשחת חיטוי על הגדמים.ישנם גוזמים שמשתמשים במשחה כזו או אחרת.

4)הגיזום מחייב לעבוד בגובה נמוך ולשלוח את הידיים לבין ענפי השיח הקוצניים.ההצלחה בטיפול בורדים באה עם ההתנסות והניסיון,וטיפול נכון בכלי העבודה.חשוב להצטייד במזמרה חדה,מזמרה לענפים עבים ואף מסור ענפים (עדיף כזה שניתן לקפלו).כל ענף וענף נוכל להחליט עם איזה כלי אנו גוזמים.כמו כן חשוב להצטייד בכפפות גסות (לפחות כפפה אחת, כדי לאפשר ליד חופשיה לעבודה עם כלי הגיזום) ,בגדים ארוכים וכובע (ישנם כאלו שאף לובשים משקפי מגן בעת הגיזום).

כל זאת רצוי כאמור לעשות ,בעיקר בשלבים הראשונים, בלווי גנן או שתלן מקצועי ומנוסה בתחום גידול הורדים.

בהצלחה ובהנאה לכם...

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio