חיפוש באתר

סנטולינה ננסית Santolina chamaecyparissus
משפ' המורכבים Asteraceae

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות  תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)


צמח אפור כספי בעל עלווה ריחנית. מזכיר את הבבונג ולכן שמו הלועזי : False Chamomile. יכול לגדול בהצלחה גם קרוב לים, ובדרך כלל, מסתגל בקלות לתנאים שונים ואף קשים. התנאי ההכרחי להצלחתו הוא מקום בשמש והשקייה בצימצום. בתנאי צל או עודף מים מפתח גידול מפוזר ושוב לא יתאים למטרה שלשמה נשתל. גובה הצמח כ־ 40 - 30 ס"מ והוא יוצר גוש בגודל עד 50 ס"מ.
בתחילת הקיץ מופיעה פריחה צהובה בצורת כפתורים (קרקפות) צהובים. הפרחים נחמדים בהתחלה, אך משך פריחתם קצר, ובנבילתם הופכים לשחור ומשבשים את הצורה ה"נקיה" של הצמח. אם מוכנים לוותר על הפריחה, אפשר לתת גיזום קל עם התפתחותה.
ככל שימעטו להשקותה, כן תישאר הסנטולינה נמוכה ולא יהיה עוד צורך בגיזום. הגברת השקיות תגרום לצימוח יותר גבוה, ותביא לכך שהצמח " יפתח ": הענפים יתארכו לצדדים ויישארו חללים ריקים באמצע.
בכל זאת, אם יש הכרח לגזום מסיבה זו או אחרת, אין הסנטולינה סובלת מזה, בייחוד אם גוזמים יי קל ", ז.א. בשליש העליון של הגידול הצעיר. לעומת זאת, אצל צמחים ממש זקנים ובעלי גידול מסורבל (כתוצאה מהזנחה), מותר לגזום חזק - כמעט עד לפני הקרקע, ואז תתחדש דמותה. גיזום חזק יש לבצע באביב.

הצמח משמש כגובל גזום בקביעות לערוגות פורמליות, בגלל צבעו הכספי הבולט וחוסר רגישותו לגיזומים (למשל בגן הפרסי, על הכרמל).
מעניין לדעת, שהשם הבוטני chamaecyparissus נובע משם צמח מחטני - Chamaecyparis (חמציפריס), שכאילו דומה לו במקצת.
ריבוי הסנטולינה קל, מייחורי ראש, או חלקי ענפים עציים למחצה.

ראה מדורים: בתי קברות, חוף הים, מגווני עלים,  עלווה ריחנית.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון-פרק צמחי מסלעה


עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות  תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמח כיסוי בעל עלווה אפורה כספית, חסון ומתאים לכל האזורים בתנאי שמש מלאה. הבושם מזכיר את הבבונג, ובלועזית מכנים אותו : False Chamomile.
הפרחים הצהובים מופיעים בתחילת הקיץ, בצורת קרקפות עגולות, בנויות כולן מפרחים צינוריים בלבד.
צמח זה בולט בחסינותו ואינו רגיש לגיזומים, ולכן הוא משמש לפעמים לעיצוב צורות. דוגמאות של טיפול כזה אפשר לראות בביצוע נאה בגני הבהאיים, בחיפה ובעכו. גם בגינות פרטיות רואים לפעמים גובלים גזומים, למרות שמבחינה גננית הדבר בעל ערך מפוקפק.
מצוי גם זן בעל עלווה ירוקה, וכן זנים שאורך עליהם
שונה. הריבוי מייחורים באביב ובסתיו.
• ראה מדורים: בתי קברות, חוף הים, מגווני-עלים, מסלעה.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון-פרק צמחים ריחניים

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio