עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות , הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

ניתן לסווג את הצמחים המגוונים לשלוש קבוצות אלו : א. צמחים בעלי עלווה צבעונית (צמחי צבעונין). ב. צמחים בעלי עלווה ירוקה מגוונת. ג. צמחים בעלי עלווה אפורה.
א. צבע בגן ע"י צמחי צבעונין
באותן התקופות שבגן אין פריחה בולטת, ניתן לשנות לגן מראה צבעוני ע"י צמחים בעלי עלים צבעוניים. הבולטים בכולם הם העלים בגוון האדום-ארגמני, ובמידה פחותה יותר – העלים ה"מגוונים" ז.א. שהירק שלהם מעורב בגונים לבנים או כמעט לבנים. תופעה זו נגרמת מחוסר כלורופיל.
רוב הצמחים אדומי־הגונים הינם רגישים לקור, ויש לקחת בחשבון תופעה זו.
הצבע האדום של עלוות צמחים קישוטי לא פחות מאשר פריחה צבעונית, בתנאי שמתאימים במחשבה קודמת את מקום השתילה בגן, ביחס לרקע ולשכנות עם צמחים אחרים. כך, משל, בולט שיח ייאדום" בצורה נאה במיוחד ליד ירק כהה, יותר מאשר ליד ירק בהיר, או אף יימגוון"י. נוסף על כך יש, כמובן, לקחת בחשבון גם לגבי צמחים אלו, באיזה תנאים מתקבל הצבע יותר מלא, בשמש או בצל.
בניגוד לדעות המקובלות, הרי שלרוב עוזר אור שמש מלא להבליט את הגוונים האדומים.

ב. צמחים בעלי עלווה ירוקה מגוונת
נוסף לצמחים בעלי עלווה אדומה או קרובה לגוונים אדומים, אפשר גם לקבל אפקט צבעוני בגן ע''י עלווה מגוונת, ז.א. ע"י עלים שבחלקם הם מחוסרי כלורופיל, כשהרושם הכללי הוא ירוק צהוב וירוק-לבן. בניגוד לצמחים הייאדו מים" שאוהבים שמש, הצמחים המגוונים נהנים יותר מחצי צל.
כאן המקום להעיר, כי בטבע הצמחים המגוונים אינם יכולים לעמוד בהתחרות עם צמחים ירוקים, שהם כמובן עולים עליהם בחסינותם. צמח חסר-כלורופיל באופן חלקי הוא יותר חלש באותו שיעור שחסר לו הכלורופיל,
רק בגננות אנו מטפחים יזנים" אלה, אשר מקורם לרוב ממוטציה אצל צמח ירוק נורמלי. זה גם מסביר מדוע אין להרבות צמחים מגוונים אלא בריבוי וגגטטיבי - ואפילו אז יקרה לפעמים כי יחול אצלו שינוי הפוך: הצמת המגוון מצמיח ענפים ירוקים, יינורמליים". אם לא מדכאים ענפים ירוקים אלה, הם במשך הזמן יתגברו על הענפים המגוונים, כתוצאה מצמיחתם החזקה יותר.

ג. צמחים בעלי עלווה אפורה
העלווה האפורה יכולה להיות מרשימה מאוד בתור גיוון בגן, אם משתמשים בה באופן נכון. הצבע האפור בולט בעיקר ליד גוונים אדומים וארגמניים, או ליד צבע ירוק כהה מאוד. יש לזכור שכל הצמחים בעלי עלווה אפורה חייבים לגדול במקום פתוח לשמש מכל הצדדים, ולרוב הם רגישים לניקוז לקוי. אחד התנאים המצויינים לצמחים אפורים הוא - מידרונות הפונים לדרום או למערב.
להלן צמחים המצטיינים בגונם האפור :

אזוביון רפואי Lavandula officinalis
ראה מדורים: בתי קברות, עלווה ריחנית, מסלעה.

Senecio cineraria סביון מלבין
ראה מדורים: בתי קברות, חוף הים, מסלעה.

Santolina chamaecyparissus סנטולינה ננסית
ראה מדורים: חוף הים, מסלעה, עלווה ריחנית.

Kleinia repens קלייניה זוחלת
ראה מדורים: חוף הים, מסלעה

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - פרק צמחים מגווני עלים

צמחים שמופיעים בפרק

Iresine herbstii אירסינה ססגונית , acalypha wilkesiana אקליפה מגוונת , Alternanthera Bettzickiana ביצן רחב בעלים , breynia nivosa בראיניה לבנה , hibiscus sanguineus היביסקוס אדום . Setcreasia purpurea סטקביאסיה ארגמנית . Duranta erecta (repens) 'Variegata דורנטה מגוונת , Ligustrum ovalifolium var. variegatum ליגוסטרום ביצני מגוון ,  Pittosporum tobira var variegatum פיטוספורום יפני מגוון , Euonymus japonicus var. medio-pictus פילכון יפני מוזהב , 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio